W szkole w Okartowie Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i działające przy FOWJM Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej, rozpoczęło cykl zajęć “Energia a Środowisko”.
 
Spotkanie w Okartowie było niesamowite. Pełne ciekawości i zaangażowania dzieci, świetne przygotowanie do zajęć – uwaga trzeba było mieć różne rzeczy z recyklingu do budowy własnego modelu elektrowni i dzieciaki stanęły na wysokości zadania. Za wsparcie dziękujemy dyrekcji i nauczycielom, którzy aktywnie brali udział w zajęciach!
 
Z warsztatami, podczas których dzieciaki dowiedzą się wielu ciekawych i praktycznych informacji, dotrzemy w marcu i kwietniu do szkół podstawowych na terenie gmin członkowskich Fundacji.
 
Zajęcia prowadzi według autorskiego scenariusza, wybitna specjalistka w swojej dziedzinie – dr inż. Izabela Kulpa, absolwentka Politechniki Warszawskiej w zakresie systemów ochrony środowiska, od 30 lat związana z branżą energetyki zawodowej, głównie z obszarem wytwarzania, zaangażowana w projekty związane z oddziaływaniem energetyki na środowisko. Od kilkunastu lat realizuje projekty w zakresie redukcji emisji do środowiska, budowy konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, a także projekty budowy elektrowni atomowej. Swoją wiedzę chce przekazywać młodszym pokoleniom, dlatego od kilku lat prowadzi akcje i warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach „Uniwersytetu Dzieci” Energia odNowa.
 
Spotkania prowadzone są w formie prezentacji i warsztatów, dzieci dowiadują się o różnych rodzajach elektrowni, w których produkowana jest energia elektryczna, jak prąd dociera do domu, poznając poszczególne etapy całego, złożonego procesu, w który zaangażowanych jest wiele niezależnych podmiotów, dzieci poznają również sposoby oszczędzania energii elektrycznej. Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci ze źródłami energii i rodzajami elektrowni, wyjaśnienie procesu dostarczenia energii elektrycznej do gospodarstwa domowego i wzrost świadomości dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z energii. Dzieci budują też własną elektrownię z materiałów z odzysku!
 
Warsztaty realizujemy w ramach projektu „Zielona Świadomość – proekologiczna edukacja mieszkańców Krainy Wielkich Jezior Mazurskich”, dzięki wsparciu i dofinansowaniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Za specjalne eko pamiątki i niespodzianki, które nasza prowadząca może przekazać dzieciom na finał wizyty – dziękujemy również Polskiej Grupie Energetycznej PGE i Fundacji PGE.
 

Organizator: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich
www.jeziora.com.pl


Korzystamy z dofinansowania
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
www.wfosigw.olsztyn.pl

Zajęcia “Energia a Środowisko” odbywają się w ramach projektu „Zielona Świadomość – proekologiczna edukacja mieszkańców Krainy Wielkich Jezior Mazurskich”, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i działające przy FOWJM Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W 2024 i 2025 zaplanowano cykl działań edukacyjnych, warsztaty EKOkobieta, zajęcia Energia a Środowisko, eko MineCraft, edukacyjne rejsy statkiem dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rajdy rowerowe, wycieczki rodzinne z leśnikiem, wycieczki do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i znane, cykliczne akcje „Sprzątanie Świata” | „Wiosenne sprzątanie Mazur” i „Dzień Ziemi”, „Drzewko za makulaturę i szkło”. Na projekt pozyskana została dotacja z WFOŚiGW w wysokości 99.468 zł. Działania, w których udział weźmie 1000 osób, realizowane będą w Giżycku w siedzibie Fundacji i na terenie gmin członkowskich, na mazurskich jeziorach i w kompleksach leśnych, na edukacyjnym eko szlaku gminy z obszaru MCEE.

fot. FOWJM / A. Koniuk