Prostki | 9 maja 2025

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w Gminie Prostki szkoły zorganizowały warsztaty i konkurencje ekologiczne. Uczniowie z klas 4-8 rozwiązywali quiz wiedzy ekologicznej, układali puzzle, posiali ziarna słonecznika i adoptowali klasową roślinę, którą mają się opiekować. Młodsi uczniowie obejrzeli film o ochronie środowiska, kolorowali tematyczne kolorowanki. Starsi uczestniczyli w międzyklasowym turnieju ekologicznym, nie zabrakło też konkurencji sportowych.

Po warsztatach uczniowie z nauczycielami udali się na sprzątanie najbliższej okolicy w ramach akcji „Wiosenne sprzątanie Mazur”, które odbyło się we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i działającym przy FOWJM Mazurskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Akcję wspiera w ramach projektu “Zielona Świadomość” Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W akcji „Wiosenne sprzątanie Mazur” brała udział Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach, Szkoła Podstawowa im. Ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim oraz Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Rożyńsku Wielkim. W ramach akcji sprzątane były tereny dookoła budynków szkół, ale także pobliskie lasy, okolice cmentarzy, kościołów oraz miejscowości gminy Prostki – Wiśniowo Ełckie, Rożyńsk Wielki i Prostki.

Kruklanki | 6 maja 2025

Bystry | 29 kwietnia 2025

Mrągowo | 6 maja 2025
Sprzątali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, pracownicy Urzędu Miejskiego w Mrągowie i Burmistrz Miasta Mrągowa

Organizator: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich
www.jeziora.com.pl

Korzystamy z dofinansowania 
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
www.wfosigw.olsztyn.pl

Wiosenne sprzątanie Mazur odbywa się w ramach projektu „Zielona Świadomość – proekologiczna edukacja mieszkańców Krainy Wielkich Jezior Mazurskich”, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i działające przy FOWJM Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W 2024 i 2025 zaplanowano cykl działań edukacyjnych, warsztaty EKOkobieta, zajęcia Energia a Środowisko, eko Minecraft, edukacyjne rejsy statkiem dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rajdy rowerowe, wycieczki rodzinne z leśnikiem, wycieczki do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i znane, cykliczne akcje „Sprzątanie Świata” | „Wiosenne sprzątanie Mazur” i „Dzień Ziemi”, „Drzewko za makulaturę i szkło”. Na projekt pozyskana została dotacja z WFOŚiGW w wysokości 99.468 zł. Działania, w których udział weźmie 1000 osób, realizowane będą w Giżycku w siedzibie Fundacji i na terenie gmin członkowskich, na mazurskich jeziorach i w kompleksach leśnych, na edukacyjnym eko szlaku gminy z obszaru MCEE.

foto: FOWJM / Prostki Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach, Szkoła Podstawowa im. Ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim, Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Rożyńsku Wielkim, SP Kruklanki, SP Bystry Tomasz Zawada, Mrągowo SP1