Przejdź do: Pamiętajmy o jeziorach

Dzień Ziemi na Mazurach

Tradycyjnie wiosną na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem akcji jest uświadomienie mieszkańcom naszej planety, jak bardzo musimy dbać o naszą Matkę Ziemię. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco Josepha Alioto.

W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

Na Mazurach również co roku obchodzone jest to Święto. To szczególnie ważne w regionie o wyjątkowych walorach naturalnych. Zachowanie dziedzictwa naturalnego w jak najlepszym stanie przyświeca licznym akcjom i działaniom samorządów, szkól, przedszkoli, organizacji pozarządowych i samych mieszkańców Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbywają się liczne wydarzenia.

Na przedszkolne święto ekologiczne pt. „Koralikowy Dzień Ziemi” 21 kwietnia zaprosiło naszą Fundację tradycyjnie Przedszkole Niepubliczne „Koralik” w Giżycku. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów w „Koraliku” to: „Jedzmy odpowiedzialnie!”.

24 kwietnia Przedszkole Publiczne nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie zorganizowało uroczystość w mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki. W programie znalazło się okolicznościowe przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków oraz rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Ptaki Warmii i Mazur”.

26 kwietnia Kinga Żukowska z Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przeprowadziła pogadankę w  Niepublicznym Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Giżycku.

27 kwietnia  bibliotekę ekologiczną Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przy Fundacji odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku, które aktywnie wzięły udział w zajęciach, wysłuchały pogadanki i obejrzały filmik z okazji Dnia Ziemi.

28 kwietnia na podsumowanie XIII Gminnego Konkursu Ekologicznego pt. „Puszek mniej – Ziemi lżej” zaprosiła Fundację Szkoła Podstawowa w Hejdyku. W programie uroczystości przewidziano specjalny program artystyczny, podsumowanie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.

Jednocześnie niektóre gminy i organizacje z regionu Wielkich Jezior Mazurskich podjęły się tradycyjnego sprzątania z okazji Dnia Ziemi, korzystając z worków i rękawic udostępnionych przez  Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy  naszej Fundacji. W akcji biorą udział: Miasto Mrągowo, Gmina Mrągowo, Sorkwity, Młodzieżowa Rada Miejska w Węgorzewie oraz Straż Miejska w Giżycku.

Na zdjęciach: wizyta dzieci wraz z paniami z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku w bibliotece Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Zobacz też:

Aktualności