Przejdź do: Pamiętajmy o jeziorach

Finał XV Mazurskiej Olimpiady Ekologicznej Szkół Podstawowych Regionu Wielkich Jezior Mazurskich w Wydminach

W minioną środę mieliśmy przyjemność zorganizować Finał XV Mazurskiej Olimpiady Ekologicznej Szkół Podstawowych Regionu Wielkich Jezior Mazurskich, której pomysłodawcą jest Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Olimpiada odbyła się 12 grudnia br., a dzięki uprzejmości Gminy Wydminy oraz wydmińskich nauczycieli zorganizowaliśmy ją w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Finał poprzedzony był etapem szkolnym podzielonym na dwa zadania: Zadanie pierwsze – test pisemny wyłaniający trzech najlepszych uczniów ze szkoły, którzy mogli przystąpić do Zadania 2 – wykonania komiksu o tematyce regionalnej. Powołana komisja, na podstawie sumy punktów uzyskanych z testu oraz punktów zdobytych za pracę indywidualną uczestnika, wyłoniła 44 finalistów.

Podczas turnieju gościliśmy Pana Jerzego Bujno ze Starostwa Powiatowego w Giżycku, Pana Jakuba Masiarza z Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz przedstawiciela Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami Pana Wojciecha Kucfira, którzy pełnili rolę członków Jury. W komisji zasiedli również pracownicy Fundacji: Paweł Grądzki oraz Aleksandra Juszkiewicz, która została wybrana na przewodniczącą jury. Finał składał się z dwóch etapów: z testu pisemnego, który spośród 44 uczniów wyłonił najlepszą dwunastkę oraz ze ścisłego finału, gdzie laureaci losowali 3 pytania problemowe, na które odpowiadali przed jury oraz całą zgromadzona publicznością. Zagadnienia dotyczyły ochrony przyrody Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, gospodarki odpadami, zdrowia oraz bezpieczeństwa nad jeziorami i miały na celu wykazać nie tylko wiedzę przyrodniczą laureatów, ale także ich kreatywność i interpretację tematu. O ostatecznej klasyfikacji zadecydowała suma punktów zdobytych przez uczestnika w części pisemnej i ustnej. Dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie mogliśmy ufundować wspaniałe nagrody w postaci gier edukacyjnych, zestawów naukowo-doświadczalnych, artykułów sportowych czy literatury. Nagrodziliśmy także trzy najlepsze placówki, z których uczniowie stanęli na podium.

Oprócz gorącej rywalizacji, na olimpijczyków czekał również poczęstunek oraz możliwość wysłuchania prelekcji na temat niezwykłej przyrody Wysp Galapagos.

Wszystkim uczestnikom oraz przygotowującym ich nauczycielom składamy serdeczne gratulacje. Specjalne podziękowania za zaangażowanie w organizacji Finału składamy w ręce Dyrekcji oraz młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Poniżej prezentujemy laureatów oraz fotorelację z Olimpiady.

I miejsce: Kalina Sałyk (Szkoła Podstawowa im. prof. St. Srokowskiego w Srokowie z Filią w Solance)

II miejsce: ex aequo Kinga Wiśniewska (Szkoła Podstawowa w Hejdyku) i Alicja Niedźwiedzka (Szkoła Podstawowa im. Świętego Franciszka z Asyżu w Staświnach)

III miejsce: ex aequo Łucja Jędrzejczyk (Szkoła Podstawowa w Hejdyku) i Łukasz Sienkiewicz (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach)

IV miejsce: Jakub Śniczewski (Szkoła Podstawowa nr.1 z Oddz. Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi)

V miejsce: Fabian Gajgał (Szkoła Podstawowa im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bystrym)

VI miejsce: Aleksandra Karczewska (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka w Wilkasach)

VII miejsce: Wiktoria Szanter (Szkoła Podstawowa w Kosewie)

VIII miejsce: Michał Zapert (Szkoła Podstawowa w Hejdyku)

IX miejsce: Carola Rudnik (Szkoła Podstawowa w Krutyni)

X miejsce: Bartłomiej Jakóbczak (Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika)

Zobacz też:

Aktualności

 • Wynik konkursu Co w śmieciach piszczy?

  Wyniku Konkursu „Co w śmieciach piszczy?” Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy W związku z Pandemią Covid-19 w tym roku nie odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród. Wszystkie nagrody dla laureatów konkursu zostaną przesłane drogą (…)
  Czytaj dalej

 • Posezonowe sprzątanie Mazur

  Wspólnie z LOT Mazury zapraszamy na Posezonowe sprzątanie Mazur. Już 24 października wielkie sprzątanie. Oferujemy: wspólne sprzątanie miłą atmosferę ognisko na zakończenie Gwarantujemy satysfakcję z dobrze wykonanej pracy dla naszego wspólnego dobra Zapraszamy (…)
  Czytaj dalej

 • 27 Akcja Sprzątania Świata

  Już za niecałe trzy tygodnie coroczna 27 Akcja Sprzątania Świata Wiemy, że nie każda szkoła i nie każdy zdecyduje się wziąć w niej udział. Jednak jak co roku postaramy się wspomóc szkoły biorące (…)
  Czytaj dalej

 • Warsztaty Ochrona Środowiska z Minecraftem

  Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku zaprasza dzieci i młodzież z różnych etapów edukacji z terenu Miasta Giżycko do udziału w Warsztatach z eko-programowania. Warsztaty Ochrona (…)
  Czytaj dalej