Przejdź do: Pamiętajmy o jeziorach

Foto-wspomnienie środowego wernisażu wystawy uczestników letnich Mazurskich Warsztatów Fotograficznych….

Relacje człowieka z naturą nawiązują się na wielu płaszczyznach.
Nie tylko zachwycamy się krajobrazami, ale również je , kształtujemy. Chronimy to co wydaje nam się pierwotne równocześnie adoptujemy elementy przyrody w naszej ludzkiej przestrzeni. Chronimy drzewa, ale wykorzystujemy też drewno jako materiał do budowania.
Wykorzystujemy animalistyczne symbole do oznaczania tego co posiadamy lub tego w co wierzymy.
Sylwetki zwierząt zdobią zarówno herby miast, produkty spożywcze jak i artykuły dekoracyjne.

Wzajemnie przenikanie się człowieka i przyrody jest częścią naszej codzienności. Odniesienia do przyrody definiują tożsamość człowieka.

Uczestnicy warsztatów fotograficznych w Giżycku poszukiwali różnych związków człowieka z przyrodą przekraczając często granice typowej fotografii krajobrazowej. Wiele projektów stało się bliższe fotografii dokumentalnej nowej fali niż klasycznemu pejzażowi.
Na wystawie poplenerowej znalazło się wiele zdjęć odzwierciedlających bardziej abstrakcyjne podejście do tematu przyrody.
Szyldy z podobiznami zwierząt kwiaty dekorujące ciało, biżuteria z kawałków drewna, ludzie spędzający czas blisko natury, wysypisko śmieci które jest równocześnie przerażające i piękne oraz różnorodne zabawy światłem – to przykłady kreatywności fotografów.

Dobrze znana atrakcyjna przestrzeń turystyczna wokół Giżycka stała się inspiracją do poszukiwania rozwiązań niestandardowych a przede wszystkim obserwacji i refleksji nad mazurską przyrodą oraz miejscu człowieka w tej przestrzeni.

autor tekstu: Paweł Wyszomirski

Zobacz też:

Aktualności