Przejdź do: Pamiętajmy o jeziorach

Wiosenne przebudzenie… i porządki

Za nami pierwszy dzień wiosny… Wprawdzie w tym roku są pewne problemy, bo ciągle zima nie daje o sobie zapomnieć, ale  czas już pomyśleć o wiosennych porządkach!

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a 22 kwietnia – Dzień Ziemi. To dobra okazja, by zaplanować różne działania na rzecz naszego środowiska naturalnego. Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy  Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku proponuje zatem w kwietniu – wiosenne porządki w naszej Krainie. Kiedy przychodzi wiosna, wiele miejsc na Mazurach ukazuje swoje smutne oblicze. Zatrważające ilości śmieci wyłaniające się spod topniejącego śniegu sprawiają, że przestajemy się cieszyć z pierwszych wiosennych przebłysków – niepowtarzalnych ptasich śpiewów, wyłaniających się tu i ówdzie przebiśniegów czy krokusów, zazielenionej trawy…. Przychodzi więc czas, by pomyśleć o naszej najbliższej okolicy. Pokażmy, że potrafimy zadbać o nasze środowisko naturalne.

Do udziału w wiosennym sprzątaniu, które proponujemy w połowie kwietnia zapraszamy wszystkich chętnych – samorządy, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, inne grupy zorganizowane i osoby indywidualne. Już teraz zapraszamy i prosimy o zgłoszenia. Sprzątanie planowane jest w terminie zbliżonym do Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia (proponujemy tydzień od 16 do 23 kwietnia).  Uczestników wyposażymy w niezbędną ilość worków na odpady i rękawice ochronne.

Mamy już kilka wytypowanych miejsc – szczególnie tragicznie prezentują się brzegi jezior, laski, zapomniane zakątki, ale liczymy także na Państwa!

Prosimy zatem uprzejmie o zgłoszenia udziału w akcji sprzątania do Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich (telefoniczne pod nr (87) 428 04 90 lub mailowe fundacja@jeziora.com.pl) – także z tych placówek oświatowych, które będą sprzątały wyłącznie własne posesje oraz tereny wokół nich.

Zróbmy zatem wspólnie porządki – będzie i spacer, i ćwiczenia sportowe, i przede wszystkim satysfakcja, że potrafimy zadbać o naszą Krainę!

Zobacz też:

Aktualności