Festiwal Zdrowia, II Mazurski Ekofitnik… czyli zdrowo i aktywnie w Gołdapi

Festiwal Zdrowia, II Mazurski Ekofitnik… czyli zdrowo i aktywnie w Gołdapi

W minioną sobotę, 30 września, w Gołdapi mieszkańcy regionu oraz kuracjusze gołdapskiego uzdrowiska mieli nie lada atrakcję – Festiwal Zdrowia, organizowany przez Miasto i partnerów z Litwy w ramach projektu realizowanego z programu Interreg Litwa – Polska Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  Podczas takiego przedsięwzięcia nie mogło zabraknąć Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej działającego przy naszej Fundacji, które było współorganizatorem tego wydarzenia.

W ramach Festiwalu odbyła się bowiem druga edycja naszej imprezy familijnej „Mazurski Ekofitnik”, propagującej zdrowy i zgodny z naturą tryb życia w czystym środowisku naturalnym. Dlatego każdy – bez względu na wiek – mógł wziąć udział w  zajęciach w trzech strefach tematycznych: relaksu, edukacji oraz fit. Nie zabrakło atrakcyjnych prelekcji, warsztatów czy aktywnych zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy strefy relaksu mogli np. poznać magiczny zapach naturalnych olejków eterycznych, jednocześnie relaksując się przy tzw. „kąpielach dźwiękowych” za pomocą gry na misach, gongach i dzwonkach. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu nie zabrakło różnych zajęć rekreacyjnych, takich jak: qigong, gymstick, ćwiczenia wzmacniające z wykorzystaniem małej piłki oraz nauka bądź doskonalenie w zakresie nordic walking. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych uczestników tego wydarzenia. Dzieci i młodzież mogli wziąć udział w zajęciach fitness oraz w wielkoformatowej ekogrze czyli  pojedynku na planszy z pytaniami związanymi z aktywnym trybem życia oraz ekologią. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania pt. „Jak słodko jeść na legalu”, gdzie można było dowiedzieć się nie tylko  jak przyrządzać zdrowe przekąski, ale także  przygotować sobie nietuczące smakołyki.

Uczestnicy Ekofitniku mogli wziąć udział w różnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. W quizie tematycznym dotyczącym znajomości mazurskich jezior, fauny i flory  główną nagrodą był rower trekkingowy. W tej dziedzinie najlepsza okazała się mała Hania z Gołdapi, która razem z mamą odpowiedziała na największą ilość wcale nie takich łatwych pytań.

Podczas organizacji II Mazurskiego Ekofitniku nasze Centrum Edukacji Ekologicznej korzystało z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Zajęcia nordic walking odbywały się pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, realizującego projekt „Z kijami przez Polskę – ogólnopolskiego programu upowszechniania prawidłowej techniki nordic walking w polskim społeczeństwie 2017″, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Za współpracę przy organizacji Ekofitniku składamy serdeczne podziękowania władzom samorządowym Gołdapi, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Gołdap, Domu Kultury w Gołdapi, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz wspaniałym wolontariuszom z Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu „Partnerstwo Sztuk” w Gołdapi.

Festiwal Zdrowia to nowe wydarzenie w naszym regionie, ale już wpisujące się do kalendarza najatrakcyjniejszych imprez. Pan Burmistrz Tomasz Luto zapowiedział kontynuację imprezy w przyszłości. W tym roku tematem przewodnim Festiwalu był „Ruch  to zdrowie”. W ramach Festiwalu – poza wspomnianym wcześniej II Mazurskim Ekofitnikiem – odbył się bieg zdrojowy, rajd rowerowy, zajęcia ruchowo-rekreacyjne z instruktorem, ciekawe wykłady i spotkania w Pijalni Wód Zdrojowych oraz – równolegle – kolejny już tradycyjny rajd samochodowy Transgranica 4×4. Można było także  obejrzeć prezentacje artystyczne poświęcone zdrowiu i aktywności fizycznej przedstawione przez dzieci i młodzież z gołdapskich szkół, zaopatrzyć się w lokalne produkty na licznych stoiskach, a wieczorem wziąć udział w koncercie muzyki reggae. Gwiazdą wieczoru był zespół Vavamuffin,  zaś całą imprezę prowadziła pochodząca z Giżycka dziennikarka, autorka książek, znana z ekranu telewizyjnego Odeta Moro.