Sprzątanie Świata 2017. Tysiące wolontariuszy i tony śmieci.

Sprzątanie Świata 2017. Tysiące wolontariuszy i tony śmieci.

Jak co roku w trzeci weekend września odbył się finał Akcji Sprzątania Świata 2017, organizowanej przez warszawską Fundację „Nasza Ziemia” . Akcja ta  w tym roku przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci są surowce”. Finał nie oznacza początku czy końca akcji –  w  Krainie Wielkich Jezior Mazurskich niektórzy wolontariusze rozpoczęli sprzątanie już na początku września, a obecnie, mimo że zaczął się październik, do Fundacji ciągle jeszcze zgłaszają się chętni po  worki i rękawice. To właśnie nasza Fundacja jako Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej jest koordynatorem Akcji Sprzątania w regionie Wielkich Jezior Mazurskich.

W tym roku  we wspólnej akcji oczyszczania Mazur ze śmieci po sezonie wzięli udział mieszkańcy następujących gmin:  Banie Mazurskie, Biała Piska, gmina Giżycko, miasto Giżycko,  Gołdap,  Kruklanki, Mikołajki,  Miłki, gmina Mrągowo, miasto Mrągowo, Piecki,  Pisz,  Pozezdrze, Rozogi, Ruciane Nida, Sorkwity,  Stare Juchy, Węgorzewo,  Wydminy.

Do akcji przystąpiły placówki oświatowe (w tym maluszki z przedszkoli), stowarzyszenia, sołectwa. Kilku tysiącom wolontariuszy  wydaliśmy ok. 16 000 worków i 16 000 rękawic. Wolontariusze zebrali tony śmieci.  To ważne w takim regionie jak Mazury, gdzie nieskazitelna przyroda i czyste środowisko mają szczególne znaczenie.

Ale na tym nie koniec. Swoistym podsumowaniem akcji będzie Nurkowe sprzątanie Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach 28 października br.