Nurkowe Sprzątanie Jeziora Mikołajskiego Butelki, opony, sedes… czyli finał Sprzątania Mazur

Nurkowe Sprzątanie Jeziora Mikołajskiego Butelki, opony, sedes… czyli finał Sprzątania Mazur

W sobotniej akcji Nurkowego Sprzątania Jeziora Mikołajskiego, organizowanej przez naszą Fundację wraz z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, wzięli udział wykwalifikowani płetwonurkowie. Wszystkich uczestników przywitali: Burmistrz Miasta Mikołajki – Pan Piotr Jakubowski, Prezes Zarządu naszej Fundacji – Pani Jolanta Piotrowska oraz przedstawiciel  MOPR – Pan Marek Banaszkiewicz. Pomimo deszczowej aury oczyszczono dno jeziora od kładki – do wioski żeglarskiej. Trzeba przyznać, że ogromnym wsparciem byli wolontariusze z MOPR – koordynowani przez Pana Dariusza Lumę, pracujący na lądzie przy pakowaniu  śmieci do kontenerów, a jednocześnie czuwający nad bezpieczeństwem nurków. Dzięki temu udało się sprawnie przeprowadzić naszą akcję.

Niestety, pod wodą było co zbierać: naczynia, słoik z zupą pomidorową, buty, telefony komórkowe, sedes, opony,  łyżwa, wózek na zakupy, butelki, krzesła, a nawet portfel – to tylko część wyłowionych „skarbów”. Łącznie zebrano dwa duże kontenery śmieci. To pokazuje, jak potrzebne są tego rodzaju akcje, a z drugiej strony – ile energii trzeba jeszcze włożyć w edukację ekologiczną wszystkich użytkowników jezior –zarówno turystów, jak i mieszkańców.  Nurkowe Sprzątanie Jeziora Mikołajskiego było jednocześnie podsumowaniem tegorocznej Kampanii Sprzątania Świata na Mazurach, której koordynatorem od wielu lat jest nasza Fundacja. Nurkowanie zakończyło wspólnym posiłkiem w nadbrzeżnej restauracji oraz  konkursem  z wiedzy o regionie, w którym główną nagrodą był automat oddechowy. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową koszulkę.

Powyższe przedsięwzięcie było dofinansowane w ramach dotacji dla Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej działającego przy Fundacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach kampanii „Wpłyń na czyste jeziora…”.

Szczególne podziękowania składamy dzielnym płetwonurkom i ratownikom MOPR, którzy ciężko pracowali przy bardzo niesprzyjającej aurze, Burmistrzowi Miasta Mikołajki, Panu Piotrowi Jakubowskiemu za wsparcie logistyczne, strażakom z OSP w Mikołajkach oraz  Panu Markowi Banaszkiewiczowi za koordynację  przedsięwzięcia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

 

Fotorelacja