W dniach 16 i 18 listopada 2021 w siedzibie Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich odbyły się warsztaty kulinarne pod nazwą „ Ekologiczne tradycje Mazurów” prowadzone przez Panią  Aleksandrę Juszkiewicz. Warsztaty poświęcone były tematyce regionalnej czyli  naszej lokalnej kuchni Warmińsko- Mazurskiej.  Osoby biorące udział w wydarzeniu kulinarnym prowadzonym przez Masterchefa nabyły wiedzę oraz umiejętności w przygotowaniu prostych, a zarazem już trochę zapomnianych potraw regionalnych. Zwieńczeniem warsztatów kulinarnych było przygotowanie przez uczestników placuszków gryczanych z dipem grzybowym pod okiem Pani Aleksandry. Przygotowana potrawa skradła serca uczestników spotkania, nawet tych którzy nie są entuzjastami kaszy gryczanej ?

Placuszki gryczane z dipem grzybowym
150 g kaszy gryczanej
1 łyżka bułki tartej
1 łyżka mąki gryczanej
2 jaja
1 szt. naturalnego serka do smarowania
1 łyżka masła
1 pęczek kopru
250 g pieczarek
garść grzybów leśnych (suszonych, mrożonych)
szalotka
olej rzepakowy,
sól i pieprz

Przygotowanie

Kaszę ugotuj w osolonej wodzie.  Odstaw do ostudzenia. Następnie dodaj dwa jaja, mąkę gryczaną, bułkę tartą, szczyptę soli i pieprzu oraz posiekany koperek. Składniki dokładnie wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej i wykładaj po łyżce masy gryczanej. Placuszki smaż przez 2-3 minuty z każdej strony.

Szalotkę pokrój w drobną kostkę i zeszklij na rumiano na maśle. Pieczarki i grzyby leśne posiekaj i dodaj do cebuli. Smaż jeszcze przez parę minut. Pozostaw do wystudzenia, następnie wymieszaj z serkiem naturalnym, dodaj szczyptę soli i pieprzu. Gotową pastę wyłóż na każdy placuszek i udekoruj koperkiem.

Warsztaty przeprowadzone zostały w czterech 10-osobowych grupach. Spotkanie skierowane było dla mieszkańców Gminy i Miasta Giżycko.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu zadania publicznego dofinansowanego ze środków Gminy Giżycko, Miasta Giżycko oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Środowiska.