Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich 27.02.2023 r. zorganizowała w Ekomarinie w Giżycku konferencję pt. ” Wpływ różnego tupu zanieczyszczeń na czystość jezior”. Konferencja odbyła się w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz przedstawiciele środowisk badawczych.

Spotkanie było okazją do uświadomienia sobie, że potrzebna jest jeszcze większa troska i świadomość społeczeństwa, o stanie zagrożenia jezior różnego typu zanieczyszczeniami, w szczególności mikroplastkiem. W ostatnim stuleciu nastąpił gwałtowny wzrost produkcji tworzyw sztucznych, ich niekontrolowane usuwanie jest problematyczne ponieważ pozostają w środowisku przez bardzo długi czas.

Konkluzja z konferencji jest taka,że nasze jeziora nie są niestety w tak dobrej kondycji, jak nam się wydaje, wiele z nich ma umiarkowany stopień czystości. My i kolejne pokolenia musimy naprawdę podejść do sprawy poważnie jeśli chcemy jeszcze przez jakiś czas cieszyć się zasobami naszych pięknych i urokliwych jezior w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.