Wielkimi krokami zbliża się DZIEŃ ZIEMI ( Earth Day) największe ekologiczne święto świata, które obchodzone jest 22 kwietnia. Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi. Wydarzenie to obchodzone jest co roku, w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. 22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. W 2009 roku ONZ ustanowił 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

Jak obchodzimy Dzień Ziemi?

Z okazji Dnia Ziemi co roku w Polsce są organizowane wykłady i konferencje dotyczące ochrony środowiska. W szkołach z okazji święta naszej planety organizowane są akcje sprzątania lasów, parków i plaż. W żłobkach dzieci ubierają się w kolorze zieleni na znak czystej planety. Uczone są segregacji śmieci oraz tego, co robić, aby dbać o Ziemię. Na wyższych etapach edukacji dzieci uczone są dbania o porządek. Każdego roku część placówek decyduje się na świętowanie Sprzątania Świata. Uczniowie sprzątają cały teren swojej szkoły, łącznie z obiektami przylegającymi. W wielu miejscach organizowane jest wspólne sadzenie drzew.

Co możemy zrobić dla naszej Planety Ziemi?

W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii. Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.

Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

– zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.

– warto również ograniczyć zużycie wody

– ograniczmy jedzenie mięsa, którego produkcja pochłania wiele litrów wody

–  gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać

– segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach

– robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat