Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich zaproszona została na początku maja 2024 do współpracy przez Stowarzyszenie nEUlakes – Sieć Europejskich Jezior.
Międzynarodowe stowarzyszenie założone zostało w 2013 roku i działa na rzecz rozwoju społecznego, kulturalnego, środowiskowego i gospodarczego miast, położonych nad jeziorami w Europie. Dzięki tej współpracy udało się wygrać wiele europejskich konkursów projektowych.
Wśród założycieli Stowarzyszenia jest Visit Lake Iseo stowarzyszenie z Włoch, gmina Manzanares El Real (Hiszpania), miasto Imatra (Finlandia), gmina Sankt Gilgen (Austria) oraz gmina Bohinj (Słowenia). Do Stowarzyszenia dołączyły również litewskie Troki, miasto partnerskie Giżycka i gminy wiejskiej Giżycko.
Oficjalnie FOWJM stała się członkiem Stowarzyszenia 19 września 2024 r. i od tego momentu wraz z partnerami planowane są wspólne działania w obszarze zrównoważonego rozwoju, poprzez wspólne projekty społeczne, turystyczne oraz kulturalne i udział w unijnych konkursach.
Stowarzyszenie nEUlakes realizuje obecnie projekt „Ensemble”, który koncentruje się na wymianie najlepszych praktyk w zakresie równości, obywatelstwa europejskiego, zrównoważonej turystyki i bioróżnorodności. W ramach projektu przedstawicielki Fundacji Ochrony Wielkich Mazurskich wzięły udział w konferencji na temat zrównoważonej turystyki, która odbyła się we Włoszech nad jeziorem Iseo 14-16 października 2024.
Podczas konferencji Magdalena Fuk prezes Zarządu Fundacji, podzieliła się swoim ponad 20-letnim doświadczeniem projektowym i opowiedziała o projektach realizowanych przez Fundację oraz gminy będące członkami FOWJM. Podczas spotkań i wymiany doświadczeń destynacji z Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Finlandii, Austrii i Polski, narodziło się też wiele nowych pomysłów, które będą miały odzwierciedlenie w złożonych wkrótce wnioskach do Brukseli.
“Mazurskie jeziora to perła przyrody, którą mamy zaszczyt chronić i pielęgnować. Inspirując się słowami Wallace’a Stevensa, wierzymy, że każda decyzja, każdy krok, który podejmujemy na rzecz tych wyjątkowych ekosystemów ma znaczenie. Nasze wspólne działania na rzecz ochrony środowiska są odpowiedzią na współczesne wyzwania i z pewnością przyniosą korzyści zarówno dzisiejszym jak i przyszłym pokoleniom” – podkreślała podczas wizyty w Iseo prezeska FOWJM Magdalena Fuk.
W wyniku współpracy w czerwcu złożony został również wniosek do programu międzynarodowego Interreg Centralna Europa „Longterm Actions with Key Events for Sustainable and Integrated Development in Europe” (LAKESIDE) | Długoterminowe działania z kluczowymi wydarzeniami na rzecz zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju w Europie – LAKESIDE”.
Celem projektu Lakeside jest rozwój zrównoważonej turystyki w regionach posiadających jeziora, ochrona bioróżnorodności wokół jezior oraz promowanie zrównoważonego rozwoju miast nad jeziorami, poprzez innowacyjne projekty związane z turystyką, ochroną środowiska i rozwojem lokalnych społeczności. Liczymy na wsparcie finansowe pomysłu przez UE i możliwość realizacji działań również w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Fot. FOWJM / M. Kulas-Szyrmer