Już wkrótce na Mazurach pojawi się pierwszy dron wodny, badający jakość wód! W marcu podpisana została umowa na zakup nowoczesnego mobilnego sprzętu, monitorującego mazurskie jeziora i już przed majówką na Mazurach pojawi się pierwsze takie nowoczesne urządzenie do badania jakości wód.

Dron zakupiony został przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, w ramach projektu UE „Wodna Sieć Ekologiczna” | „Water Ecological Network”. Dron wraz z mobilną bojką i miernikiem jakości wód wykorzystywany będzie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a Mobile Monitoring | Gdański Park Naukowo-Technologiczny, z prezesem Dawidem Walczyną i świetnym zespołem naukowców, zapewnią profesjonalne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska w naszym regionie.

Wszystko w ramach pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody i polsko-litewskiego projektu, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, wspólnie z Trokami Trakų rajono savivaldybė | Samorząd Rejonu Trockiego i gminą Kruklanki.

Dron wodny USV Unmanned Surface Vehicle, wykonany w najnowocześniejszej technologii przez polskich naukowców, mapujący zanieczyszczenia z dużych obszarów wodnych, również z trudno dostępnych miejsc, autonomiczna boja pomiarowa z czujnikami, która na bieżąco, przez 24 h, analizuje kluczowe parametry wody i do tego intuicyjna aplikacja mobilna, umożliwiająca natychmiastowy dostęp do precyzyjnych danych i ich automatyczny transfer. Już wkrótce FOWJM na tropie zanieczyszczeń!

Dron wykorzystywany będzie na terenie gmin członkowskich, na akwenach Szlaku Wielkich Jezior, pokazowo i edukacyjnie, w ramach lekcji z dziećmi i młodzieżą, jak również w ramach współpracy z samorządami, w sytuacjach kryzysowych i na cele badawcze.

Więcej o projekcie, m.in. o warsztatach przyrodniczych, badaniu jezior zakupionymi wcześniej mobilnymi miernikami: http://jeziora.com.pl/2025/02/23/warsztaty-przyrodnicze-wodna-siec-ekologiczna/

Projekt “Wodna Sieć Ekologiczna” ma wpłynąć na wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, zmniejszenie zanieczyszczenia na granicy Polski i Litwy. W tym roku w gminie Kruklanki, w miejscowości Sołtmany, otwarte zostanie lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie będą mogły być przeprowadzane warsztaty i projekty badawcze z udziałem mieszkańców, dzieci i młodzieży oraz gości odwiedzających Mazury i okolice Kruklanek. 

Podczas projektu Water Ecological Network realizowane będą pilotażowe badania jakości wody w wybranych zbiornikach wodnych, które zaprezentowane zostaną naukowcom, a wstępna inwentaryzacja zanieczyszczeń jezior, pozwoli na lepszą identyfikację problemu i zwiększy wiedzę samorządów na temat wpływu turystyki na jakość wód.

FOWJM wdroży mobilny pilotażowy System Monitorowania Jakości Wody. Na Mazurach pojawi się pierwszy dron wodny do pomiaru jakości jezior, z boją pomiarową i mobilnym miernikiem jakości wody, tak by możliwy był całodobowy monitoring wód i zdalny transfer danych.

Stworzona zostanie również aplikacja z mapą i lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów, będą także zaznaczone punkty zbiórki odpadów na terenach leśnych i rekreacyjnych nad wodą, z podpowiedziami jak śmieci segregować, by kompleksowo w jednym miejscu zebrane były przydatne informacje dla żeglarzy, mieszkańców i turystów.

W języku polskim i litewskim opracowany zostanie „Program ochrony i rewitalizacji rzek, jezior i innych siedlisk wodnych na obszarze przygranicznym”.

Przy siedzibie Fundacji przy ul. Łuczańskiej 1 w Giżycku, powstanie nowoczesny, ekologiczny plac zabaw „Mazurski szczupak”, a w ramach konkursu plastycznego dla szkół z okazji Dnia Wody, dzieci z Polski i Litwy będą mogły zaprojektować swój wymarzony, ekologiczny plac zabaw.

Nasza polsko-litewska współpraca to również Piknik Ekologiczny, Transgraniczne Dni Ziemi, warsztaty badawcze z udziałem młodzieży, nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, naukowców, specjalistów, pasjonatów przyrody. Podczas edukacyjnego rejsu, z wykorzystaniem zakupionego sprzętu, przeprowadzane będą okresowe pomiary czystości wody w Giżycku, w Kruklankach zaplanowano transgraniczny spływ kajakowy Sapiną, połączony z akcją sprzątania rzeki i warsztaty kulinarne zero waste właśnie w Centrum Edukacji Ekologicznej w Sołtmanach.

Na zakończenie projektu „Zielona szkoła” dla dzieci w Krainie Wielkich Jezior oraz konferencja podsumowująca działania i wyniki, na którą zaprosimy specjalistów, nauczycieli, studentów, pasjonatów przyrody.


„Wodna Sieć Ekologiczna – transgraniczna koncepcja ochrony i rewitalizacji rzek i jezior | 
Water Ecological Network – cross-border concept of protection and revitalization of rivers and lakes” 
Projekt LTPL00027 realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg Litwa – Polska 2021-2027, 
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

www.lietuva-polska.eu 

Partnerzy projektu
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich | Samorząd Rejonu Trockiego | Gmina Kruklanki

 

Info: FOWJM
Foto: FOWJM / Mariusz Kluk