Seniorzy odkrywają Krutyń | edukacja i przyroda w sercu Mazur
Relacja UM Mrągowo

Mrągowscy seniorzy wzięli udział w wycieczce po Mazurskim Parku Krajobrazowym. Organizatorem edukacyjnej przygody była Fundacja Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwszym punktem programu była wizyta w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej w Krutyni, w którym mieści się m.in. “Galeria nad Mukrem”, Izba Przyrodnicza, Izba Pamięci Karola Małka oraz sala edukacyjna.

W Izbie Przyrodniczej uczestnicy mogli zapoznać się z ekspozycją prezentującą typowe siedliska Mazurskiego Parku Krajobrazowego – takie jak lasy, jeziora i rzeki. Znajduje się tu ponad 300 eksponatów, z czego największe wrażenie zrobiła bogata kolekcja kręgowców – głównie ptaków. Szczególnie wyróżniała się kolekcja ptaków szponiastych – wśród nich można było podziwiać bielika, rybołowa oraz orlika krzykliwego. Ciekawostką była także ekspozycja pokazująca, jak wygląda żeremie bobrowe.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa poświęcona grzybom, podzielona na gatunki jadalne, niejadalne oraz trujące. Ułatwiło to uczestnikom lepsze zrozumienie różnorodności i bezpieczeństwa podczas zbiorów w lesie.

Kolejnym przystankiem była Izba Pamięci Karola Małłka – pisarza, folklorysty, nauczyciela, sekretarza Związku Mazurów oraz prezesa Instytutu Mazurskiego w Olsztynie. Seniorzy mieli okazję zobaczyć oryginalne meble z jego domu, pamiątki osobiste oraz publikacje, w tym słynny „Mazurski śpiewnik regionalny”. W izbie znajdowała się także wystawa starych fotografii przedstawiających wieś i rzekę Krutyń – ze zbiorów Waldemara Bzury i Macieja Witkowskiego.

Po części edukacyjnej grupa seniorów wyruszyła na spacer po Mazurskim Parku Krajobrazowym. Trasa miała około 5 kilometrów i prowadziła przez malownicze tereny przyrodnicze. Seniorzy podziwiali m.in. pomniki przyrody „Zakochaną parę”, czyli dąb szypułkowy spleciony z sosną zwyczajną. Zgodnie z lokalną legendą, kto zrobi sobie z nimi zdjęcie – wkrótce się zakocha. Spacer prowadził Piotr Bogdaszewski, przewodnik, który z pasją opowiadał o historii parku i przyrodniczych ciekawostkach. Z entuzjazmem odpowiadał na wszystkie pytania uczestników.

Zwieńczeniem dnia było wspólne ognisko, podczas którego panowała radosna atmosfera – był czas na rozmowy, śmiech i integrację.

Cały wyjazd przebiegł w bardzo serdecznej i pogodnej atmosferze. Seniorzy wrócili zadowoleni, wzbogaceni o nową wiedzę, pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Krajoznawcza wycieczka odbyła się w środę 7 maja 2025 r.

Relacja i foto: Dominika Michalak UM Mrągowo

Korzystamy z dofinansowania
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
www.wfosigw.olsztyn.pl

Wizyta w Mazurskim Parku Krajobrazowym odbyła się w ramach projektu „Zielona Świadomość – proekologiczna edukacja mieszkańców Krainy Wielkich Jezior Mazurskich”, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i działające przy FOWJM Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W 2024 i 2025 zaplanowano cykl działań edukacyjnych, warsztaty EKOkobieta, zajęcia Energia a Środowisko, eko Minecraft, edukacyjne rejsy statkiem dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rajdy rowerowe, wycieczki rodzinne z leśnikiem, wycieczki do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i znane, cykliczne akcje „Sprzątanie Świata” | „Wiosenne sprzątanie Mazur” i „Dzień Ziemi”, „Drzewko za makulaturę i szkło”. Na projekt pozyskana została dotacja z WFOŚiGW w wysokości 99.468 zł. Działania, w których udział weźmie 1000 osób, realizowane będą w Giżycku w siedzibie Fundacji i na terenie gmin członkowskich, na mazurskich jeziorach i w kompleksach leśnych, na edukacyjnym eko szlaku gminy z obszaru MCEE.