Europejska Noc Muzeów na Mazurach | lokalne dziedzictwo, historia, sztuka i kultura
17 maja 2025
Cenimy naturę i kulturę, a Noc Muzeów i jedyna taka okazja w roku, by odwiedzić wyjątkowe miejsca, czasem mniej dostępne, dotknąć lokalnego dziedzictwa, historii i sztuki w innym wymiarze, w klimatycznym wieczornym i nocnym wydaniu, ze specjalnymi wydarzeniami i spotkaniami.
Na naszej trasie Galeria Sztuki Schron Giżycko i wystawa malarstwa giżycczanina Jacka Liminowicza „Błękitna rdza”, coś wyjątkowego dla miłośników sztuki i historii! To pierwsza noc muzeów w zabytkowym schronie w centrum miasta! Wydarzenie rozpocznie się o 20.00, ale galeria z unikatowymi eksponatami, światową i lokalną sztuką, zaprasza przez cały dzień.
Noc Muzeów tradycyjnie oczywiście jeśli miasto Giżycko to Twierdza Boyen w Giżycku. Oficjalne otwarcie i 17.00, to okazja by zwiedzić XIX-wieczną fortyfikację zupełnie bezpłatnie, co godzinę z dziedzińca startuje oprowadzanie z przewodnikiem. I specjalnie z tej okazji czekać będą na odwiedzających dioramy historyczne, przygotowane przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej, w tym gościnnie Reduta Kurpiowska, a o 19.00 wydarzenie kulturalne i wernisaż prac Romy Janiszewskiej we wnętrzach Stajni z Wozownią, tu towarzyszyć nam będą dźwięki Jazz Friends Artur Romanek & Mariusz Sikorski.
Na Noc Muzeów zaprasza również Mrągowo. W Muzeum w Mrągowie dziś od 19.00 do 24.00 można odbyć wyjątkowy spacer po historii miasta i okolic, wcześniej specjalne zwiedzanie kościoła ewangelicko- augsburskiego i cerkwi prawosławnej, a o 21.30 na placu przed ratuszem specjalny pokaz plenerowy.
W Piszu Noc Muzeów w świecie legend i dawnych dźwięków. Przez pogodę odwołany został rejs statkiem Smętek i koncert w plenerze, ale muzealnicy piscy zapraszają o godz. 18.00 na plac przed Muzeum Ziemi Piskiej, gdzie otwarta zostanie wystawa czasowa „W świecie mazurskich legend”, a potem już pod dachem w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, o mazurskich podaniach i legendach opowie dr Alicja Dobrosielska. Na zakończenie występ zespół Echo Rodu.
Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach gmina Ruciane-Nida, zaprasza o godz. 18.00 na spotkanie z poezją mazurskich twórców w wykonaniu Grupy MDM i wykład “500 lat Reformacji na Mazurach”, który wygłosi Biskup Diecezji Mazurskiej bp Paweł Hause. Po koncercie i wykładzie zwiedzanie muzeum, gdzie znajduje się wystawa miniatur drewnianych dawnych kościołów ewangelickich powiatu piskiego, Galeria Portretu Mazurskiego i eksponaty związane z tradycją ewangelików mazurskich. To okazja, by zwiedzić taras widokowy na wieży kościoła ewangelickiego w Wejsunach.
A w Krutyni Gmina Piecki nocne spotkanie z nietoperzami i Noc Muzeów ekspertem chiropterologiem Grzegorzem Błachowskim Lasonauci, który bardzo lubi ludzi i zwierzęta, dziki, sowy, nietoperze i wilki, i bada ich zachowania. Takie niesamowite spotkanie tylko w Mazurski Park Krajobrazowy! Będzie zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej, nocny spacer z detektorami nietoperzy i ognisko.
W swoje podwoje zaprasza Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w tą wyjątkową Noc nie zabraknie niespodzianek dla całych rodzin, o 19.00 startuje nocne zwiedzanie z grą terenową, o 21.30 Spektakl „Czas” Teatru w Kieszeni Po Godzinach i występ zespołu tanecznego „Impuls”, a poznawać zakamarki i zbioru muzeum będzie można do 23.00!
W Węgorzewie dziać się będą niesamowite rzeczy i oby nocy nie zabrakło, ponieważ odwiedzić trzeba koniecznie
Muzeum Tradycji Kolejowej. Fundacja Dziedzictwo Nasze zapewni wieczór pełen historii, muzyki i inspirujących opowieści w budynku byłego dworca kolejowego, wystąpi zespół “Królewczanie”, w programie także wykłady “Drewniana Polska” o mazurskiej architekturze w projektach domów -architekta Piotra Olszaka, Technologia skanowania budynków 3D jako sposób na zachowanie dziedzictwa architektonicznego, na przykładzie dworca w Węgorzewie – archeolog Marta Bura-Janowska. Noc Muzeów w MTK to również spotkanie z historią “Powojenne Węgorzewo” (1946–1957) w fotografiach i wspomnieniach Barbary Grąziewicz-Chludzińskiej. Start 18.00.
Stąd niedaleko do kompleksu bunkrów z czasów II wojny światowej Mamerki, gdzie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej – Wendrusz, zaprasza od 15.00 na otwarcie repliki Bursztynowej Komnaty i oczywiście Noc Muzeów w pobliskim Sztynorcie i Memuaku, rozpoczęcie o 18.00. Tu zawsze nas zaskoczą. Tym razem premiera filmu VR „Sztynort 1935”, który na stałe wchodzi do oferty Muzeum w Memuaku. >>„Sztynort 1935” to pełnometrażowy film zrealizowany w technologii VR 180° z ambisonicznym dźwiękiem – wyjątkowe doświadczenie, które przenosi widza do jednej z najbardziej napiętych chwil w historii XX wieku. Nie jesteś tylko obserwatorem – siadasz przy stole z rodziną von Esti, tuż przed ogłoszeniem norymberskich ustaw rasowych. W rolach głównych m.in. Oskar Hamerski, Paul Boche, Katarzyna Węglicka. Film opowiada o wpływie antysemickich i supremacjonistycznych ideologii na codzienne życie, relacje i dramat osobistych wyborów w cieniu wielkiej historii.<< Memuakowa ekipa zachęciła nas bardzo!
Na Europejską Noc Muzeów zaprasza Wilczy Szaniec, Wolfsschanze, Lasy Państwowe na terenie Gminy Kętrzyn, przygotowało zwiedzanie z przewodnikiem, multimedialne prezentacje i pokaz archiwalnych filmów. Warto właśnie dziś odwiedzić to historyczne miejsce, związane z czasami II wojny światowej.
I zapraszamy do Rynu, tu specjalne atrakcje i niespodzianki z okazji Nocy Muzeów przygotowane przez Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie, spacer z questem „Wędrówka na styku historii” i wspólne odkrywanie tajemnic Rynu, rozwiązywanie zagadek, z panoramą miasta z Wieży Widokowej w tle, i uwaga wieczorna projekcja serialu „Żuraw i Czapla” w Kinie Łabędź, która przeniesie widzów do Rynu i Giżycka połowy lat 80. Oczywiście zwiedzanie Ryńskich Zbiorów Muzealnych, to punkt obowiązkowy, jeśli jesteście na Mazurach, to zawsze fascynująca podróż przez dzieje miasteczka i okolic. Zbiory muzealne w Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie możecie odwiedzać cały rok, a jeśli chcecie z przewodnikiem, wystarczy wcześniej umówić termin. Bardzo to miejsce polecamy!
Polecamy
#Imprezynaturalnie
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich
Opracowanie: FOWJM M. Kulas-Szyrmer
Grafiki: organizatorzy